lesni_klub_logo

Pro zájemce

Přihláška do lesního klubu

Máte-li zájem o docházku do našeho lesního klubu či o zkušební den, vyplňte prosím předběžnou přihlášku online.

Zápis dítěte k docházce

Zápis dětí do Lesního klubu Farma u Kosího potoka probíhá:

  1. průběžně zejména podle zájmu rodičů o docházku a případně volných kapacit LK , a to prostřednictvím e-mailu lesni-klub@seznam.cz nebo vyplněním  a odesláním přihlašovacího formuláře na webu LK.
  2. hromadně na další školní rok v měsíci květnu formou Zápisového dne a pohovorů s rodiči a seznámením se s dítětem.

Před nástupem do LK  doporučujeme, aby se rodiče seznámili s Provozním řádem, pedagogickou koncepcí, programem a ceníkem za docházku dítěte do LK a se stanovami spolku Lesní klub Farma u Kosího potoka, z.s.. Po předchozí domluvě navštíví rodič společně s dítětem osobně klub Farma u Kosího potoka a seznámí se s prostředím, zázemím a pedagogy.

Přijetí dítěte do Lesního Klubu

Přijetí dítěte do LK není nárokovatelné. O přijetí dětí rozhoduje zřizovatel, přičemž je pro přijetí rozhodující:

  • Zralost dítěte pro předškolní docházku
  • Přednost mají sourozenci
  • Výběr celotýdenní docházky
  • Možnosti zapojení rodičů do fungování klubu

Poté, co zřizovatel oznámí rodičům, že dítě může být přijato k docházce do lesního klubu, rodiče vytisknou, vyplní a podepíšou zřizovatelem jim zaslanou Smlouvu o docházce dítěte do LK , včetně jejích příloh ve 2 originálech a předají je kontaktní osobě zřizovatele. Zde bude pro rodiče uvedená přesná výše školného, číslo účtu a variabilní symbol pro platbu, který je totožný s rodným číslem dítěte. Rodič uhradí příspěvek dle ceníku LK v dohodnutý termín na účet zřizovatele.

Návštěvní den

Pokud si nejste jisti, jak vaše dítě zvládne pobyt v našem klubu , nabízíme návštěvní den, kdy může přijít rodič do LK s dítětem a účastnit se programu s pedagogy.

Je to možnost pro rodiče, kteří teprve zvažují docházku dítěte do LK. Využití této možnosti je třeba nejprve předem nahlásit a domluvit, kdy a jak návštěvní den proběhne.

Lze se domluvit i na více návštěvních dnech. Pedagog v tomto případě za dítě nenese odpovědnost. Rodiče s dětmi musí respektovat pravidla provozu LK .

Cena za návštěvní den je pevná – 250 Kč.

FAQ

Časté dotazy

5 důležitých faktorů, díky kterým se dítě cítí komfortně:

1) OBLEČENÍholinky

Heslem lesních školek je: „Není špatného počasí, jen špatného oblečení“.

V zimě je nejlepší „cibulovitě“ vrstvit – podle potřeby se mohou jednotlivé vrstvy přidávat/ubírat. Spodní vrstva je obvykle ta hřejivá, která je ideálně z vlny(např. merino). Doporučujeme volbu funkčního prádla. Po spodní vrstvě by měla následovat vrstva fleecového materiálu. Svrchní vrstva má především funkci nepromokavou. Vhodné jsou soupravy kalhot (s gumičkou na konci nohavic, které se přetáhnou přes boty) a bund určený přímo do deště. Sledujte i prodyšnost materiálu, aby se děti zbytečně nepřehřívaly. Problematická místa, kam se může dostat vítr, sníh a voda, jsou přechody mezi rukávy a rukavicemi, a mezi botami a nohavicemi. Na tato místa je dobré opatřit návleky a delší rukavice, které se dají navléci přes rukávy. Volte nejlépe pevné kotníkové boty s membránou. Za deště a bláta doporučujeme holínky ( v chladných dnech s vyndavací vložkou – nejlépe z vlny).

 

spaní dětí v lesní školce

2) SPÁNEK

Pokud má dítě kvalitní a dostatečný spánek v pravidelných časech, je v rovnováze a připravené na start dne.

 

Snídaně, svačina v lesním klubu3) SNÍDANĚ

S plným bříškem jde vše lépe. Splňuje nastartování organismu. Snídaně by měla být ještě před příchodem do školky, protože po předání čeká děti ještě cesta do zázemí/či terénu, kde je svačinka až kolem 9:30.

 

4) POHYB

Denně je pro děti připraven program přizpůsobený k aktuálnímu počasí. Např. v zimním období je do programu zařazeno více pohybových aktivit.  

 

5) POMOCNÍCI

Komunikace – děti se učí rozumět svému tělu – jak se teď cítím? Průvodce pomáhá najít dítěti cestu ke komfortu
Kladný přístup průvodců k počasí – na každém ročním období si najděme něco radostného např.: „Prší? Skvělé! Můžeme jít skákat do kaluží 😊.“
Ohřívací polštářek, náhradní oblečení do jurty a batůžku, teplý čaj v termosce a v zázemí, v případě potřeby ohřátí u ohně, nebo u kamen v zázemí

Naši průvodci jsou nejen pedagogicky kvalifikovaní, ale mají i životní zkušenosti z řady různých oborů lidské činnosti. Tato kvalita je cenná nejen pro děti a jejich rodiče, ale i pro komunitu, která nás obklopuje a podporuje nás.

(Rozhovor s rodičem z naší lesní školky otisknutý v novinách )

Naše školka má pevný pedagogický koncept, který staví na silné základně – co nejvíce času trávit venku a učit se skrze prožitek. V lesní školce děti mají pravidelný denní plán, který je skládán z ŠVP. Díky nižšímu počtu dětí (oproti státní mš, kde je až 28 dětí) mají naše průvodkyně (označení pedagogů v lesní školce) více času na děti. Mezi řízenými činnostmi je také prostor pro tzv. volnou hru dětí. I když na první pohled může vypadat jako neorganizované řádění, tato forma hry je pro děti velmi důležitá a podporuje jejich celkový rozvoj.

Dopolední i odpolední svačinu připravují dětem rodiče do podepsané krabičky. Chystání svačinek rodiči není věda a děti jsou rády, že si můžou rozdělat svačinku, co jim chystala maminka nebo tatínek. Mají tak kus domova s sebou :-). Jídlo nesmí podléhat rychlému zkáze. Svačina by měla splňovat zásady zdravého stravování a obsahovat nutričně vydatné a zdravé potraviny (celozrnné pečivo, cereálie, zeleninu, ovoce, ořechy). Sladkosti nejsou vhodnou školkovou svačinou. Do batůžku je třeba sbalit i neskleněnou láhev s pitím, v zimě termosku s teplým nápojem (preferujeme nápoje bez cukru). Vše připravit samozřejmě tak, aby dítě bylo schopno obsloužit se samo.
V zázemí je vždy připraven bylinný/ovocný čaj, či přírodní šťáva a voda k dočerpání.

Teplé obědy jsou zajištěny závozem ze Základní školy ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Firma dováží čerstvě uvařené obědy v termo nádobách. Obědy splňují zásady zdravého stravování a jsou připravované z kvalitních surovin, bez chemických náhražek a konzervantů.

Není důležité usnout, ale naučit své tělo a mysl si odpočinout. Každé dítě (člověk) potřebuje odpočívat. Je na dospělých (rodičích a průvodcích), aby našli klíč k tomu, co dítěti pomůže, aby si tento zdravý návyk vytvořilo. Děti se samy nerozhodují o tom, jestli půjdou, či nepůjdou odpočívat. Unavené dítě nemá kapacitu vyhodnotit, co má dělat. Nejlépe funguje, když odpočinek či spaní vůbec není otázkou, ale stává se návykem – po obědě odpočíváme, stejně jako si po toaletě umýváme ruce.
Po celém dopoledni plný různých aktivit v lese/zázemí se děti na odpočinek po obědě těší. Pokud k tomu mají dobře vytvořené podmínky a spánkové rituály, jde to „samo“.
Odpočinek probíhá v jurtě, která je v chladnějších dnech vytápěna. Děti jsou v teple a suchu ve spacácích. A jaké že máme rituály? Např.: Prohlížení knih, čtené slovo, ukolébavky, vyprávění, meditační příběhy, hra na hudební nástroj, ….

Děti z lesních školek zvládají přechod do školy bez problémů. Stejně jako ve všech ostatních školkách, i v lesních školkách se děti v předškolním roce připravují na budoucí školní docházku. Součástí jejich denního plánu je předškolní příprava, která je zaměřena na rozvoj dovedností potřebných pro školu. Během těchto aktivit se děti učí udržovat pozornost po delší dobu a soustředit se na konkrétní úkoly. Při lesních aktivitách se děti učí také samostatně přemýšlet a prezentovat své myšlenky před ostatními. Program předškolní přípravy probíhá ale i při odpočinku, kdy předškoláci vstávají dříve a pracují (na určité téma vypracované podle TVP) u stolečku.  

Líbí se Vám myšlenka lesních školek? Uvítáme materiální i finanční pomoc.
Zapsaný spolek Farma u Kosího potoka, z.s. jako zřizovatel přijímá finanční či věcné dary určené pro lesní klub Farma u Kosího potoka.

Možnosti darování:

vkladem na účet spolku, a to buď pravidelným příspěvkem ve formě navýšení školného, nebo jednorázově;
věcným darem Potvrzení o daru. Poté, co obdržíme dar, vypíšeme dárci doklad a následně zašleme či předáme dárci:

  • potvrzení o přijatém daru (pokud je to dar do 5 000 Kč)
  • darovací smlouvu (pro dary nad 5 000 Kč)

Dar v minimální výši 1000 Kč, kdy dárcem je fyzická osoba, 2000 Kč kdy dárcem je podnikatel (právnická osoba) za rok, si dárci mohou odečíst od základu daně z příjmu.

Darovací smlouva či potvrzení o přijatém daru, které od nás obdržíte, poslouží jako účetní doklad.

Účet Lesního klubu Farma u Kosího potoka je veden u banky Raiffeisenbank.

Bankovní spojení: 2793041003/5500

Materiální pomoc: stavební řezivo, přírodní materiály, knížky, encyklopedie, výtvarný materiál apod. dle dohody se školkou.

Děkujeme za Vaši pomoc

Chcete nás podpořit?

Budeme moc rádi, když nám přispějete třeba na krmiva pro zvířátka  :)

Jako díky si u nás můžete vyzvednout dřevěné kuchyňské prkénko s naším logem.

Číslo účtu:

2793041003 / 5500
Bez vás by to nešlo!

Děkujeme všem, kdo nás podporujete. Ať už se jedná o finanční podporu, nebo jakoukoliv jinou, díky vám všem můžeme dělat to, co má smysl.

Ahoj, já jsem lesní skřítek :)

a starám se o tyto webové stránky.

Pokud na stránkách najdeš nějakou chybu, nebo máš návrh na zlepšení, napiš mi to prosím přes tento formulář.

Děkuji